Suomen kunnat Mesta24.net
 

Suomen kunnat

 

KuntaKoodiAsukasluku
7/2015
Maakunta
1.Akaa02017064
2.Alajärvi00510117
3.Alavieska0092701
4.Alavus01012111
5.Asikkala0168338
6.Askola0185105
7.Aura0193987
8.Brändö035467
9.Eckerö043920
10.Enonkoski0461485
11.Enontekiö0471873
12.Espoo049267362
13.Eura05012280
14.Eurajoki0515937
15.Evijärvi0522635
16.Finström0602553
17.Forssa06117424
18.Föglö062564
19.Geta065496
20.Haapajärvi0697473
21.Haapavesi0717191
22.Hailuoto0721001
23.Halsua0741223
24.Hamina07520993
25.Hammarland0761517
26.Hankasalmi0775273
27.Hanko0789019
28.Harjavalta0797345
29.Hartola0813057
30.Hattula0829755
31.Hausjärvi0868813
32.Heinola11119638
33.Heinävesi0903615
34.Helsinki091624642
35.Hirvensalmi0972303
36.Hollola09821880
37.Honkajoki0991794
38.Huittinen10210538
39.Humppila1032437
40.Hyrynsalmi1052463
41.Hyvinkää10646457
42.Hämeenkoski2832127
43.Hämeenkyrö10810623
44.Hämeenlinna10968000
45.Ii1399674
46.Iisalmi14022055
47.Iitti1426945
48.Ikaalinen1437208
49.Ilmajoki14512177
50.Ilomantsi1465447
51.Imatra15327984
52.Inari1486777
53.Inkoo1495606
54.Isojoki1512154
55.Isokyrö1524833
56.Jalasjärvi1647833
57.Janakkala16516890
58.Joensuu16774902
59.Jokioinen1695507
60.Jomala1704630
61.Joroinen1715177
62.Joutsa1724748
63.Juankoski1744847
64.Juuka1765117
65.Juupajoki1772017
66.Juva1786599
67.Jyväskylä179135549
68.Jämijärvi1811974
69.Jämsä18221743
70.Järvenpää18640809
71.Kaarina20232355
72.Kaavi2043231
73.Kajaani20537607
74.Kalajoki20812686
75.Kangasala21130677
76.Kangasniemi2135700
77.Kankaanpää21411822
78.Kannonkoski2161466
79.Kannus2175616
80.Karijoki2181395
81.Karkkila2248991
82.Karstula2264295
83.Karvia2302484
84.Kaskinen2311304
85.Kauhajoki23213968
86.Kauhava23316923
87.Kauniainen2359234
88.Kaustinen2364295
89.Keitele2392397
90.Kemi24021800
91.Kemijärvi3207861
92.Keminmaa2418481
93.Kemiönsaari3226949
94.Kempele24416941
95.Kerava24535311
96.Keuruu24910158
97.Kihniö2502073
98.Kinnula2561739
99.Kirkkonummi25738498
100.Kitee26010959
101.Kittilä2616392
102.Kiuruvesi2638729
103.Kivijärvi2651226
104.Kokemäki2717647
105.Kokkola27247417
106.Kolari2733794
107.Konnevesi2752821
108.Kontiolahti27614741
109.Korsnäs2802209
110.Koski Tl2842431
111.Kotka28554382
112.Kouvola28686258
113.Kristiinankaupunki2876826
114.Kruunupyy2886667
115.Kuhmo2908933
116.Kuhmoinen2912361
117.Kumlinge295322
118.Kuopio297110947
119.Kuortane3003732
120.Kurikka30114084
121.Kustavi304889
122.Kuusamo30515740
123.Kyyjärvi3121389
124.Kärkölä3164646
125.Kärsämäki3172685
126.Kökar318256
127.Köyliö3192665
128.Lahti398103684
129.Laihia3998100
130.Laitila4008539
131.Lapinjärvi4072782
132.Lapinlahti40210078
133.Lappajärvi4033233
134.Lappeenranta40572429
135.Lapua40814719
136.Laukaa41018831
137.Lavia4130
138.Lemi4163116
139.Lemland4171967
140.Lempäälä41822450
141.Leppävirta42010012
142.Lestijärvi421814
143.Lieksa42212009
144.Lieto42319251
145.Liminka4259846
146.Liperi42612330
147.Lohja44447558
148.Loimaa43016554
149.Loppi4338255
150.Loviisa43415425
151.Luhanka435760
152.Lumijoki4362084
153.Lumparland438408
154.Luoto4405137
155.Luumäki4414897
156.Luvia4423345
157.Maalahti4755588
158.Maaninka4760
159.Maarianhamina47811447
160.Marttila4802050
161.Masku4819738
162.Merijärvi4831155
163.Merikarvia4843240
164.Miehikkälä4892120
165.Mikkeli49154483
166.Muhos4949029
167.Multia4951743
168.Muonio4982364
169.Mustasaari49919284
170.Muurame5009721
171.Mynämäki5037894
172.Myrskylä5041988
173.Mäntsälä50520657
174.Mänttä-Vilppula50810698
175.Mäntyharju5076240
176.Naantali52918929
177.Nakkila5315669
178.Nastola53214904
179.Nivala53510922
180.Nokia53633112
181.Nousiainen5384888
182.Nurmes5418045
183.Nurmijärvi54341901
184.Närpiö5459414
185.Orimattila56016308
186.Oripää5611400
187.Orivesi5629507
188.Oulainen5637685
189.Oulu564196779
190.Outokumpu3097150
191.Padasjoki5763175
192.Paimio57710634
193.Paltamo5783549
194.Parainen44515493
195.Parikkala5805325
196.Parkano5816831
197.Pedersöre59911122
198.Pelkosenniemi583937
199.Pello8543656
200.Perho5842932
201.Pertunmaa5881855
202.Petäjävesi5924044
203.Pieksämäki59319004
204.Pielavesi5954767
205.Pietarsaari59819537
206.Pihtipudas6014260
207.Pirkkala60418722
208.Polvijärvi6074592
209.Pomarkku6082266
210.Pori60985285
211.Pornainen6115155
212.Porvoo63849903
213.Posio6143582
214.Pudasjärvi6158342
215.Pukkila6162000
216.Punkalaidun6193083
217.Puolanka6202818
218.Puumala6232291
219.Pyhtää6245347
220.Pyhäjoki6253256
221.Pyhäjärvi6265540
222.Pyhäntä6301590
223.Pyhäranta6312138
224.Pälkäne6356731
225.Pöytyä6368615
226.Raahe67825339
227.Raasepori71028663
228.Raisio68024364
229.Rantasalmi6813775
230.Ranua6834079
231.Rauma68439844
232.Rautalampi6863366
233.Rautavaara6871774
234.Rautjärvi6893585
235.Reisjärvi6912909
236.Riihimäki69429317
237.Ristijärvi6971403
238.Rovaniemi69861300
239.Ruokolahti7005386
240.Ruovesi7024664
241.Rusko7046096
242.Rääkkylä7072402
243.Saarijärvi72910013
244.Salla7323756
245.Salo73454226
246.Saltvik7361802
247.Sastamala79025303
248.Sauvo7382995
249.Savitaipale7393670
250.Savonlinna74035736
251.Savukoski7421090
252.Seinäjoki74361126
253.Sievi7465178
254.Siikainen7471562
255.Siikajoki7485515
256.Siikalatva7915783
257.Siilinjärvi74921700
258.Simo7513268
259.Sipoo75319212
260.Siuntio7556272
261.Sodankylä7588816
262.Soini7592249
263.Somero7619144
264.Sonkajärvi7624323
265.Sotkamo76510565
266.Sottunga766100
267.Sulkava7682773
268.Sund7711035
269.Suomussalmi7778442
270.Suonenjoki7787434
271.Sysmä7814093
272.Säkylä7834502
273.Taipalsaari8314826
274.Taivalkoski8324219
275.Taivassalo8331640
276.Tammela8346349
277.Tampere837223110
278.Tarvasjoki8380
279.Tervo8441636
280.Tervola8453220
281.Teuva8465534
282.Tohmajärvi8484772
283.Toholampi8493333
284.Toivakka8502444
285.Tornio85122293
286.Turku853183790
287.Tuusniemi8572722
288.Tuusula85838405
289.Tyrnävä8596768
290.Ulvila88613405
291.Urjala8874966
292.Utajärvi8892912
293.Utsjoki8901263
294.Uurainen8923638
295.Uusikaarlepyy8937540
296.Uusikaupunki89515585
297.Vaala7853114
298.Vaasa90566542
299.Valkeakoski90821201
300.Valtimo9112361
301.Vantaa092212337
302.Varkaus91521739
303.Vehmaa9182337
304.Vesanto9212213
305.Vesilahti9224519
306.Veteli9243340
307.Vieremä9253822
308.Vihti92729050
309.Viitasaari9316712
310.Vimpeli9343083
311.Virolahti9353397
312.Virrat9367112
313.Vårdö941442
314.Vöyri9466699
315.Ylitornio9764285
316.Ylivieska97714973
317.Ylöjärvi98032594
318.Ypäjä9812459
319.Ähtäri9896151
320.Äänekoski99219865
Suomen asukasluku yhteensä-7/2015

*) kuntaliitoksen seurauksena luku sisältyy toiseen kuntaan.

Tilastokeskus 1.1.2015 Kuopio (297) ja Maaninka (476) yhdistyivät. Uuden kunnan nimi on Kuopio ja sen kuntanumero 297. Pori (609) ja Lavia (413) yhdistyivät (pakkoliitos). Uuden kunnan nimi on Pori ja sen kuntanumero 609. Lieto (423) ja Tarvasjoki (838) yhdistyivät (pakkoliitos). Uuden kunnan nimi on Lieto ja sen kuntanumero 423.

Tilastokeskus, ennakkoväkiluku 7/2015.

Sponsorointi